Kredyt dla biznesu – czyli jak nie pisać maili z ofertą


kredyt dla biznesuNa temat wpadłem w październiku 2013 roku. Wtedy to otworzyłem maila, którego nadawca proponował mi kredyt, zawierającego w swojej treści podstawowe błędy językowe oraz interpunkcyjne. Pomyślałem, że warto omówić zawartość owej wiadomości na blogu, wskazując, w których miejscach należałoby wprowadzić zmiany.

Planując ułożenie poszczególnych fragmentów wpisu zajrzałem na skrzynkę mailową, aby upewnić się, że jest to jedyna wiadomość od tego nadawcy. Jakże zdziwiony byłem odkrywając, że nie jest to pierwszy list elektroniczny z taką ofertą, a adresatem nie jest pojedyncza osoba, ale zorganizowana grupa, korzystająca z tych samych serwerów poczty elektronicznej.

Ważne! Poniższy wpis nie ma na celu oceny działań nadawców maili, wymieniania ich z imienia i nazwiska (każdy z maili zawiera imię i nazwisko adresata oraz dane kontaktowe). Publikując go chcę tylko pokazać jakie podstawowe błędy zostały popełnione, a także skrytykować chałturę jakiej dopuścili się twórcy.

Zacznijmy od najkrótszych tekstów, wybrałem dwa najciekawsze:

Przykład 1:

Witam,
Proszę o zgodę na przesłanie informacji o Kredytach Firmowych i Indywidualnych BEZ BIK ZUS I US do 100 tyś.

oraz Kredytów Bankowych BEZ ZUS I US DO 200 tys. dla wszystkich form prawnych

[w tym miejscu zamieszczony był numer telefonu oraz mail, o podpisie autor (chyba) zapomniał]

 Przykład 2:

czoCzy wyrażają Państwo zgodę na przesłanie oferty kredytów firmowych i indywidualnych również bez BIK, ZUS i US oraz kredytów dla rolników

JUŻ TERAZ WSZYSTKIE FORMY PRAWNE BEZ BIK !!!

[podpis, mail, numer komórkowy]

Pomijam brak istotnej informacji, skąd adresat miał mój adres, a także zapewnienia o tym, że mail jest zapytaniem a nie ofertą. Przymykam oko również na wielką literę po formule inicjującej w pierwszym przykładzie. Jednak chciałbym wytknąć twórcom: BEZ (niepotrzebne zastosowanie dużych liter), neolingwistyczne czoCzy , zapominanie o kresce w literze ś oraz o znakach przystankowych typu przecinek, kropka czy znak zapytania.

Nie lepiej jest w dłuższych formach. W każdej wiadomości twórcy pomijają powitanie typu: Witaj, Dzień dobry, Szanowni Państwo. Zamiast tego wiadomość zaczyna się na przykład w taki sposób:

Przykład 3:

Prosze o zgode na przesłanie informacji o kredytach bankowych i pozabankowych
Masz problem napisz jesli ja nie załatwie dla Ciebie kredytu nie zrobi tego nikt

Brak polskich liter i wieńczących kropek jest tu najmniejszą barierą. Prawdziwy horror stanowi budowa drugiego zdania, niewiadomo dlaczego połączonego (od strony interpunkcyjnej oraz wizualnej) z zapytaniem.

Po jego odczytaniu poczułem się nastraszony istnieniem problemu, a następnie dowiedziałem się, że nadawcy może nie udać się załatwienie kredytu. Okropne!

Uważam, że nie ma nic gorszego od straszenia czytelnika i wspominania mu o tym, że oferowana pomoc może być i tak nie wystarczająca. To wszystko potęguje świadomość znajdowania się na przegranej pozycji.

Kolejnym elementem jest wyliczenie rodzajów kredytów, prawdopodobnie tych, których mogę nie otrzymać. Nadawca robi to w ten sposób:

Kredyty dla firm bez BIK ZUS I US do 100tyś
Kredyt dla firmy bez zdolnosci
Kredyty bankowe bez ZUS i US

Kredyty dla ryczałtowców

Kredyty na spłatę ZUS i US

Jeden wielki bełkot! Nie dowiedziałem się nic o przedstawianych produktach. Zagadką pozostaje znaczenie takich zestawień słownych jak : firmy bez zdolności (prawdopodobnie są to firmy, których pracownicy wszystko partaczą), czy też kredyty bankowe bez ZUS i US.

Podobna wyliczanka jest w drugim, dłuższym mailu:

Przykład 4:

Kredyt bez BIK do 100tys.
– bez zabezpieczeń lub z zabezpieczeniem
– bez zaświadczeń ZUS i US
dla wszystkich działalności
-działalność jednoosobowa
-spółka cywilna
-spółka jawna
-spółka zoo

Przytaczam ten fragment nie ze względu na docenienie zwrócenia uwagi na potrzeby właścicieli ogrodów zoologicznych (wnioskuję to po zapisie kredyt dla spółek zoo i gratuluję pomysłowości), ale na sposób zapisu. Jak widać twórca maila nie zna podstaw odmiany przez przypadki. Powinno być:

 dla wszystkich działalności:
-działalności jednoosobowej,
-spółki cywilnej,
-spółki jawnej,
-spółki zoo.

Na końcu pozostają uwagi odnośnie domen serwerowych, z których otrzymałem mail. Jak można się domyślać, po wpisaniu adresów wyodrębnionych z końcówki maila, w każdym wyniku, wyświetlała się strona z komunikatem Apache is functioning normalny. Dalej nie było nic– bez zaświadczeń ZUS i US.

Uznałeś ten tekst za interesujący? Proszę `zalajkuj` go! Z góry dziękuję.

2 myśli nt. „Kredyt dla biznesu – czyli jak nie pisać maili z ofertą

 1. Baxx

  Wydaje mi się, że są to automatycznie generowane oraz rozsyłane maile przez program bot, a nadawca ma to głęboko gdzieś jak będą wyglądać maile po ich wygenerowaniu. To chyba tak to wygląda niestety.

  Odpowiedz
  1. Kuba Sosnowski Autor wpisu

   Nie jest istotne czy autor posługiwał się programem, czy też napisał tekst samodzielnie – ważne, że wysyła niechlujne maile. A jak wszyscy dobrze wiemy, liczy się pierwsze wrażenie.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Podaj wynik: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.